کارگردانان بزرگ تاریخ سینما بخش دوم

کارگردان های مشهور جهان

کارگردان بزرگ تاریخ سینما بخش دوم
هنر سینما
چکیده در قسمت دوم کارگردانان بزرگ سینما به معرفی چند کارگردان مهم و جریان ساز سینمای جهان پرداختیم. کارگردانان بسیاری دیگری وجود دارند که آن ها نیز در این عرصه بسیار مهم بوده اند اما در این مطلب به معرفی کوروساوا، اسپیلبرگ، تارانتینو، پولانسکی، وودی آلن، لینچ، ویتوریو دسیکا، آنتونیونی، تارکوفسکی و کریستوفر نولان بسنده کردیم.

ویتوریو دسیکا

دسیکا(1901-1974)، کارگردان و بازیگر ایتالیایی را یکی از بنیانگذاران سینمای نئورئالیسم ایتالیا و همچنین یکی از مهم ترین کارگردانان جهان می دانند. ویتوریو دسیکا در سال 1923 وارد تئاتر می شود و سپس با وارد شدن به دنیای سینما، نخستین کارگردانی خود را دردهه ی 40 میلادی انجام می دهد. دسیکا توانست دوبار جایزه ی بهترین فیلم بین المللی را برای فیلم های واکسی و دزد دوچرخه کسب کند. محبوب ترین آثار دسیکا عبارتند از: دزد دوچرخه، واکسی، دیرو امروز فردا و برای باغ فینزی کوینتینی

ویتوریو دسیکا


آکیرا کوروساوا

آکیرا کوروساوا( 1910-1998) نویسنده، فیلمساز و تهیه کننده ی ژاپنی، همواره از اسطوره های سینمای جهان محسوب شده است. او به مدت 57 سال در سینما فعالیت داشت و در این سال ها 30 فیلم سینمایی ساخت. کوروساوا نخستین دومین فیلم اکشن خود را در طول جنگ جهانی دوم ساخت. کوروساوا را مهم ترین کارگردان ژاپنی می دانند که با توانست با آثار خود تمام جهان را تحت تاثیر قرار دهد. محبوب ترین فیلم کوروساوا که بسیاری آن را نقطه ی عطف فعالیت های سینمایی اش می دانند "راشومون" نام دارد. این فیلم در سال 1951 میلادی ساخته شده است. از دیگر آثار مهم کوروساوا می توان از فیلم های هفت سامورایی، سریر خون، رسوایی و آشوب نام برد. 

آکیرا کوروساوا


میکل‌ آنجلو آنتونیونی

میکلانجلو آنتونیونی (1912-2007) کارگردان و فیلمنامه نویس ایتالیایی را بنیانگذار سینمای مدرن ایتالیا می دانند. نخستین فیلم بلند داستانی آنتونیونی «وقایع نگاری یک عشق» بر اقتباس از داستان از جیمز ام کین به نام «پستچی همیشه دوبار زنگ می‌زند» بود که در ۱۹۵۰ اکران شد. در سال 1959 بود که آنتونیونی محبوب ترین و شاید مهم ترین اثر خود را خلق کرد. فیلم "ماجرا" را بسیاری شاهکار آنتونیونی می دانند. از دیگر آثار آنتونیونی می توان به شب، وقایع نگاری یک عشق، سه چهره یک زن و اروس اشاره کرد.

میکل‌آنجلو آنتونیونی


آندری تارکوفسکی

آندری تارکوفسکی، فیلمساز، نویسنده، نظریه پرداز و تدوین گر اهل روسیه بوده است. آثار او با سینماگران دیگر بسیار متمایز است. تارکوفسکی فیلم هایی معناگرا با ریتم کند، نماهای طولانی و شخصیت پردازی های عمیق ساخته است. این کارگردان، پنج فیلم خود را در شوروی (روسیه ی کنونی) و دو فیلم دیگرش را در سوئد و ایتالیا ساخته است. تارکوفسکی علاوه بر پنج فیلم داستانی، یک مستند به نام "سفر در زمان" در کارنامه ی حرفه ای خود دارد. دیگر آثار مشهور تارکوفسکی عبارتند از: ایثار، استاکر، نوستالژیا و آینه.

آندری تارکوفسکی


استیون اسپیلبرگ

استیون اسپیلبرگ (1946) کارگردان، فیلمنامه نویس و تهیه کننده ی مشهور و محبوب آمریکایی است. اسپیلبرگ بی شک یکی از کارگردانانی در تاریخ سینما است که جایگاه ویژه ای را از آن خود کرده است. اسپیلبرگ از آن دسته فیلمسازانی است که عموم مردم، مخاطبان حرفه ای سینما و منتقدان به او علاقه ی زیادی دارند. فیلم های اسپیلبرگ همواره مورد توجه و استقبال قرار گرفته اند. از محبوب ترین و موفق ترین آثار اسپیلبرگ می توان به فیلم های فهرست شیندلر، نجات سرباز رایان، ای تی موجود فرازمینی و ترمینال اشاره کرد. 
 
استیون اسپیلبرگ


رومن پولانسکی

رومن پولانسکی (1933) کارگردان، بازیگر و فیلمنامه نویس لهستانی الاصل است که علاوه بر آثار تامل برانگیز، زندگی پرماجرایی نیز داشته است. پولانسکی در کشورهای مختلفی فیلم ساخته و به گونه ای علی رغم تنوع آثار، سبک ویژه ی خود را دارا است. وی سال هاست که به دلایلی در آمریکا مجرم شناخته شده و اجازه ی ورود به این کشور را ندارد. پولانسکی در سال 2003 جایزه ی بهترین فیلم را برای ساخت فیلم "پیانیست" از آن خود کرده است. از آثار مهم وی می توان به فیلم های بچه ی رزماری، محله ی چینی ها، مستاجر، پیانیست، ماه تلخ اشاره کرد. 

رومن پولانسکی


وودی آلن

وودی آلن (1935)، کارگردان، کمدین، بازیگر و نویسنده ی آمریکایی یکی از مشهورترین و بزرگترین های دنیای سینما است. او زبان طنز بی نظیری دارد که حتی در فیلم های جدی و غیر طنزش نیز این طنز ویژه دیده می شود. آلن جهان بینی خاص خود را ابتدا با نوشتن کتاب های طنز آغاز کرد. سپس پا به عرصه ی تئاتر و سینما گذاشت. او تاکنون 19 بار نامزد جایزه کارگردانی اسکار بوده است. محبوب ترین و مشهورترین آثار وودی آلن عبارتند از: آنی هال، منهتن، هری ساختار شکن، ویکی کریستینا بارسلونا و امتیاز نهایی. 

وودی آلن


دیوید لینچ

دیوید لینچ(1946) کارگردان آمریکایی برنده ی نخل طلا است که آثارش تامل و توجه منتقدان بر همواره برانگیخته است. شاید لینچ یکی از محبوب ترین کارگردانان جهان نباشد اما قطعا یکی از مهم ترین ها است. آثار او سبکی متفاوت دارند که شاید آن را هر مخاطبی نپسندد. او به گفته خود همواره از کارگردانان اروپایی تاثیر پذیرفته و شباهت زیادی با فیلمسازان آمریکایی ندارد. از معروفترین فیلم های لینچ می شود به جاده مالهالند، مرد فیل نما، مخمل آبی، با من بر آتش برو و از ته دل وحشی اشاره کرد. 

دیوید لینچ


کوئنتین تارانتینو

کوئنتین تارانتینو (1963) فیلمساز و فیلمنامه نویس آمریکایی است که در دهه ی 90 میلادی توانست انقلابی در سینمای مدرن به پا کند. داستان های تارانتینو را داستان هایی غیرخطی و پست مدرن می دانند. اما نکته ی مهم این است که بسیاری از مردم با آثار وی ارتباط برقرار کرده و به داستان هایش علاقه مند هستند. تارانتینو تاکنون توانسته جایزه ی نخل طلای بهترین کارگردان و اسکار بهترین فیلمنامه نویس را از آن خود سازد. از مهم ترین ساخته های تارانتینو می توان به فیلم های: عامه پسند، بیل را بکش، جنگوی زنجیر گسیخته و روزی روزگاری هالیوود اشاره کرد. 

کوئنتین تارانتینو


کریستوفر نولان

کریستوفر نولان (1970) از مهم ترین کارگردانان دنیای امروز است. نولان در سراسر دنیا طرفداران بسیاری دارد. آثار او تا الان بیش از ۴ میلیارد دلار فروخته‌اند و ۲۶ نامزدی اسکار به دست آورده‌اند. نولان از اواخر دهه ی نود میلاد با ساخت فیلمی به نام "ممنتو" توجه مخاطبان و منتقدان سینما را جلب کند. آثار نولان دارای مفاهیم فلسفی و روانکاوانه است. محبوب ترین آثار نولان عبارتند از: ممنتو، بی خوابی، دانکرک و بتمن آغاز می کند.

 کریستوفر نولان

گردآورنده:صدف پیکامی
کارگردانان معروف | کارگردان های معروف | کارگردانان بزرگ جهان | محبوب ترین فیلم سازان | بزرگترین کارگردان ها | فیلمساز | کارگردان