کارگردانان بزرگ تاریخ سینما

کارگردان های مشهور دنیا

کارگردانان بزرگ تاریخ سینما
هنر سینما
چکیده در بخش اول کارگردانان بزرگ سینما به معرفی چند کارگردان مهم و جریان ساز سینمای جهان پرداختیم. کارگردانان بسیاری دیگری وجود دارند که آن ها نیز در این عرصه بسیار مهم بوده اند اما در این مطلب به معرفی دیوید گریفیث، ارسن ولز، آلفرد هیچکاک، اینگمار برگمان، چارلی چاپلین، بیلی وایلدر، استنلی کوبریک، فرانسیس فورد کاپولا و مارتین اسکورسیزی پرداخته ایم.

دیوید گریفیث

دیوید وارک گریفیث (1875-1948) را اولین مورد برای معرفی کارگردان بزرگ سینما انتخاب کریم به دلیل آنکه او در واقع یکی از بنیانگذاران سینما است. دی دبلیو گریفیث دارای لقب هایی چون لقب‌هايي چون پدر فن فيلم، شاعر بدوي و سلطان احساسات است. دیوید گریفیث فیلم های کوتاه بسیاری ساخت. وی توانست سینما را تا حد زیادی از زیر سایه ی هنر تئاتر بیرون بکشد و به هنری مستقل نزدیک کند. یکی از مهم ترین و معروف ترین آثار دیوید گریفیث که باعث تحولات بسیاری در سینما شد، "تولدت یک ملت" نام دارد.

دیوید گریفیث


ارسن ولز

یکی دیگر از کارگردانان بزرگ تاریخ سینمای جهان که نمی توان آن را از قلم انداخت، ارسن ولز است. ارسن ولز (‏ ۱۹۱۵ –  ۱۹۸۵) کارگردان، بازیگر، فیلمنامه نویس آمریکایی بوده است. او کار خود را در رادیو آغاز کرد و بعد وارد تئاتر و سینما شد. ارسن ولز در سال 1941 کارگردانی یکی از مهم ترین فیلم های تاریخ سینما یعنی فیلم "همشهری کین" را بر عهده گرفت. این فیلم یکی از صد فیلم برتر تاریخ سینما محسوب می شود. از دیگر آثار مهم ارسن ولز می توان به فیلم هایی مکبث، خانواده اشرافی امبرسن، بانویی از شانگهای و اتلو اشاره کرد. 

ارسن ولز


آلفرد هیچکاک

فهرست کارگردانان بزرگ تاریخ سینما در هر زبان و دیدگاهی آلفرد هیچکاک را در خود جای داده است. هیچکاک را می توان بیشتر از یک موج، سبک و عنوان هایی از این دست دانست. او بی شک یکی از مولف های بزرگ و مهم تاریخ سینما برای همیشه خواهد بود. آلفرد هیچکاک (زادهٔ ۱۸۹۹ – درگذشتهٔ ۱۹۸۰) ازکارگردانان انگلیسی است که در طول فعالیت هنری اش در آمریکا بوده است. بسیاری از صاحب نظران سینما، هیچکاک را تاثیرگذارترین کارگردان سینما می دانند. از معروفترین آثار هیچکاک می توان به فیلم های روانی، پرندگان، سرگیجه، پنجره عقبی (پنجره پشتی)، ربه کا و شمال از شمال غربی اشاره کرد. 

آلفرد هیچکاک


اینگمار برگمان

برگمان کارگردان سوئدی ( ۱۹۱۸ –  ۲۰۰۷) یکی از از چهره های ماندگار سینمای جهان است. برگمان اولین فیلم خود را در سال 1948 ساخت. او در ابتدا با تحصیل هنر و ادبیات، بیشتر وقت خود را به دیدن و مطالعه ی تئاتر می گذراند. پس از مدتی به فیلم و آثار سینمایی علاقه ی شدیدی پیدا کرد و سرانجام با ساختن فیلمی به نام "لبخندهای یک شب تابستانی" مشهور شد. محبوب ترین و مهم ترین آثار سینمایی برگمان عبارتند از پرسونا، توت فرنگی های وحشی، فانی و الکساندر، مهرهفتم و شرم. 

اینگمار برگمان


چارلی چاپلین

چارلی چاپلین (۱۸۸۹ –۱۹۷۷) قطعا یکی از معروفترین شخصیت ها در تاریخ به طور کلی است. او پایش را فراتر سینما گذاشت و تبدیل به اسطوره ای بی چون چرا شد. چاپلین، بازیگر، کارگردان و آهنگساز انگلیسی بوده است که بیشتر مردم او را به عنوان بازیگر شناخته اند. اما در واقع چارلی چاپلین یکی از مهم ترین فیلمسازان سینما نیز بوده است. او فعالیت خود را از کودکی در تئاتر شروع کرد. چاپلین در دهه ی ابتدایی 1900 میلادی به آمریکا رفت و در این کشور ماندگار شد. برخی از مهم ترین آثار سینمایی چاپلین عبارتند از: جویندگان طلا، دیکتاتور بزرگ، زن پاریسی و زندگی سگی. 

چارلی چاپلین


بیلی وایلدر

بیلی وایلدر ‏( ۱۹۰۶ –۲۰۰۲) کارگردان، فیلم نامه نویس و روزنامه نگار بوده است. او در طول فعالیت سینمایی خود که از دهه ی سی میلادی آغاز کرد، 60 فیلم را کارگردانی کرد. او یکی از رکوردداران جایزه ی اسکار است. وایلدر را یکی از مهم ترین کارگردانان عصر طلایی هالیوود می دانند. از مهم ترین ساخته های وایلدر که محبوبیت بی اندازه ای در بین عموم مردم و صاحب نظران سینما داشته می توان از فیلم های آپارتمان، سانست بولوار، بعضی ها داغش را دوست دارند و شاهدی برای تعقیب نام برد. 

بیلی وایلدر


استنلی کوبریک

استنلی کوبریک ( ۱۹۲۸ – ۱۹۹۹) بی شک یکی از مشهورترین کارگردانان آمریکایی تاریخ سینما است. کوبریک از دقیق ترین آدم هایی است که عالم هنر به خود دیده است. از دقت و وسواس او در فیلمسازی بسیار گفته اند. شاید به همین دلیل است که در طول حیات هنری اش تنها سیزده فیلم ساخت. فیلم های این فیلمساز همیشه مورد توجه منتقدان و مخاطبان بوده و به دقت نیز موشکافی شده است. اوایل دهه ی 50 میلادی، استنلی کوبریک با یک ساختن یک فیلم کوتاه برای یک جشنواره وارد سینما شد. از فیلم های شاخص او می توان به لولیتا، طلوع، پرتقال کوکی، چشمان کاملا بسته و بوسه ی قاتل اشاره کرد.

استنلی کوبریک


فرانسیس فورد کاپولا

فرانسیس کاپولا (1939) کارگردان آمریکایی است که دارای یک معروفیت و محبوبیت جهانی گسترده است. به نظر می رسد که این فیلمساز شهرت و محبوبیت خود را از سه گانه "پدرخوانده" بدست آورده است. کاپولا دارای تبار ایتالیایی است. او سه گانه ی پدر خوانده را که داستانی ایتالیایی دارد در سال های 1972،1974 و 1990 ساخته است. کاپولا از فیلمسازانی است که تا کنون جوایز زیادی از جشنواره های مهم سینمایی مانند اسکار، کن و گلدن گلوب گرفته است. 

فرانسیس فورد کاپولا


مارتین اسکورسیزی

مارتین اسکورسیزی (1942) کارگردان، فیلمنامه نویس و تاریخ دان آمریکایی را بسیاری از صاحب نظران، مهم ترین فیلمساز زنده ی دنیا می دانند. او در کارنامه ی فیلمسازی خود، افتخارات بسیاری دارد. اسکورسیزی در نیویورک از رشته ی کارگردانی سینما فارغ التحصیل شد و سپس به صورت ناخواسته وارد ارتش شد و مدتی را در جنگ ویتنام حضور داشت. او پس از برگشت به آمریکا، فوق لیسانس خود را در رشته ی سینما اخذ کرد. او در همان سال ها شروع به ساخت فیلم های کوتاه کرد. وی در سال 1967 نخستین فیلم بلند خود را ساخت. از معروف ترین فیلم های اسکورسیزی می توان به گاو خشمگین، راننده تاکسی، داستان های نیویورکی، دارودسته های نیویورکی و گرگ وال استریت اشاره کرد.

مارتین اسکورسیزی


فدریکو فلینی

فدریکو فلینی (  ۱۹۲۰ – ۱۹۹۳) کارگردان و فیلمنامه نویس مشهور ایتالیایی است. او توانست دو بار جایزه ی بهترین فیلم خارجی زبان اسکار را از آن خود کند. او از کودکی علاقه ی خاصی به هنر نمایش و بازیگری داشت. فلینی نخستین فیلم خود را در سال 1951 به نام "روشنایی های واریته" ساخت. مشهور ترین آثار سینمایی فلینی عبارتند از: هشت و نیم، زندگی شیرین، جاده و شهر زنان.

فدریکو فلینی

گردآورنده:صدف پیکامی
کارگردانان معروف | کارگردان های معروف | کارگردان های بزرگ | بهترین کارگردان | بهترین کارگردان های جهان | فهرست کارگردان های سینما | کارگردان برتر | محبوب ترین فیلم سازان | فیلم | فیلمساز | کارگردان | بزرگترین کارگردان ها | کارگردانان بزرگ جهان | کارگردانان مشهور جهان