موزه های هنری

معروف ترین موزه های هنری

موزه های هنری
چکیده در این مطلب به معرفی تعدادی از موزه های هنری معروف و معتبر دنیا می پردازیم.

موزه های معروف هنری

موزه های هنری از مکان های مهم فرهنگی و هنری محسوب می شود که بهترین محل برای نگهداری آثار ارزشمند هنری است که توسط هنرمندان معروف خلق شده اند. این آثار می تواند شامل زمینه های مختلف هنری چون نقاشی، گرافیک، عکاسی، مجسمه و غیره باشد.
آثار هنری در موزه ها در شرایط حرفه ای و تحت نظارت خاص برای عموم مردم به نمایش گذاشته می شوند که در تمامی روزهای سال دارای مخاطبان خاص خود هستند که بیشتر آنها را گردشگران تشکیل می دهند چرا که موزه های هنری یکی از بهترین محیط ها برای آشنایی با فرهنگ و هنر ملیت ها و کشورهای مختلف است.
موزه های هنری علاوه بر نمایش آثار فرهنگی و هنری، محلی برای درآمدزایی نیز هستند با این تفاوت که در دیگر بسترها و رویدادهای هنری از فروش آثار هنری درآمد کسب می کنند اما موزه ها از طریق بازدیدکنندگان به درآمد می رسند.
۱۸ می مصادف با ۲۸ اردیبهشت روز جهانی موزه است.

موزه لوور Louver museum

موزه لوور پاریس در که هم اکنون مشهورترین موزه هنری است در طول تاریخ تغییرات زیادی به خود دیده. موزه لوور در ابتدا به عنوان دژ نظامی سپس کاخ پادشاهی و در نهایت به مکانی برای نمایش آثار هنری تبدیل شد که در هر دوره ای توسط دولت وقت گسترده و بازسازی می شد.
موزه لوور آثار هنری بسیاری از بیشتر تمدن ها، ملیت ها و فرهنگ ها را به خود اختصاص داده و معروف ترین اثر موجود در این موزه تابلوی مونالیزا از لئوناردو داوینچی است.

تصویری از موزه لوور


موزه بریتانیا The british museum

موزه بریتانیا در سال 1753 تاسیس شده و دارای حدود 8 میلیون اثر از دوران انسان های اولیه تاکنون از کشورها و فرهنگ های گوناگون است که موجب شده این موزه از بزرگترین و غنی ترین موزه های دنیا به شمار بیاید. موزه بریتانیا دارای 94 گالری است.

تصویری از موزه بریتانیا


موزه واتیکان Vatican museum

موزه واتیکان ایتالیا در سال 1506 آغاز به فعالیت کرد و از قدیمی ترین، غنی ترین و پربازدید ترین موزه های دنیاست که حدود هفتاد هزار اثر هنری را در خود جای داده. از مشهورترین آثار موجود در موزه واتیکان می توان به نقاشی میکل آنژ در سقف کلیسا سیستین و بخش هایی که توسط رافائل نقاشی شده اشاره کرد. 

تصویری از موزه واتیکان


موزه آرمیتاژ Hermitage museum

موزه آرمیتاژ واقع در سن پترزبورگ روسیه و دومین موزه بزرگ دنیا به شمار می رود که تاریخچه آن به سال 1764 برمی گردد زمانی که کاترین کبیر شروع به خرید و جمع آوری آثار هنری کرد و در نهایت درهای این موزه در سال 1852 به روی عموم مردم باز شد.
موزه آرمیتاژ دارای حدود 120 گالری متشکل از آثار هنری دورن قرون وسطی تا به امروز است.

تصویری از موزه آرمیتاژ


موزه پرادو Prado museum

موزه پرادو در سال 1819 در مادرید اسپانیا افتتاح شد و از مهم ترین موزه ها در خصوص هنر اروپا محسوب می شود که آثار هنری بسیاری از سده 11 تا سده 20 و هنرمندان مشهوری چون هیرونیموش بوش، روبنس، ال گرکو، دیه گو ولاسکوز و غیره را در خود جا داده.

تصویری از موزه پرادو مادرید


موزه هنر متروپلتین The metropolitan museum of art

موزه هنر متروپلتین نیویورک از سال 1870 آغاز به فعالیت کرده و از بزرگترین موزه های هنر است که حدود 2000 اثر هنری ارزشمند از هنرمندان شناسی چون ورمیر، بوتچلی، دورر، دگا و غیره را در خود جا داده.
موزه هنر متروپلتین شامل آثار هنرهای باستانی، کلاسیک، بیزانس، آفریقایی، آسیایی، اقیانوسیه، اسلامی و همچنین هنرهای مدرن است.

تصویری از موزه هنر متروپلتین نیویورک


موزه هنر مدرن Museum of modern art

موزه هنر مدرن نیویورک که اولین موزه در ارتباط با هنر مدرن است در سال 1929 تاسیس شد و هم اکنون مهمترین موزه در زمینه هنرهای مدرن محسوب می شود که حتی این موزه را در روند پیشرفت و گسترش هنر مدرن تاثیرگذار می دانند.
در موزه هنر مدرن آثار متعددی در زمینه های نقاشی، طراحی، چاپ، مجسمه سازی، عکاسی، معماری، فیلم و رسانه های دیجیتال دیده می شود.

تصویری از موزه هنر مدرن نیویورک


موزه آکروپولیس Acropolis museum

موزه آکروپولیس یونان در منطقه تاریخی ماکریانی قرار دارد و از مهم ترین موزه ها در ارتباط با تاریخ یونان باستان است. موزه آکروپولیس شامل 2 ساختمان قدیم و جدید است که ساخت ساختمان قدیم به سال 1865 برمی گردد و به دلیل محدود بودن فضای ساختمان قدیم برای نمایش آثار، در سال 2009 ساختمان جدید با فاصله 400 متری نسبت به ساختمان قدیم افتتاح شد.

تصویری از موزه آکروپولیس


گالری اوفیزی The Uffizi gallery

گالری اوفیزی از سال 1765 در فلورانس ایتالیا شروع به فعالیت عمومی کرد و در سال 1865 رسما به موزه تبدیل شد. هم اکنون از بهترین موزه های هنر ایتالیا و البته دنیا به شمار می آید. در این گالری آثار هنری ارزشمندی از دوران باروک و رنسانس ایتالیا و همچنین هنرمندان مطرحی چون رافائل، رامبرانت، لئوناردو داوینچی، ساندرو بوتیچلی را در خود جای داده است.

تصویری از موزه اوفیزی


گالری ترتیاکوف Tretyakov gallery

گالری ترتیاکوف در سال 1856 توسط تاجری به نام پاول ترتیاکوف با هدف تشکیل مجموعه ای عظیم از آثار هنرمندان روسی در مسکو روسیه ایجاد شد سپس این مجموعه در سال 1892 با حدود 2000 اثر هنری نقاشی و مجسمه به دولت روسیه اهدا شد و اکنون از قدیمی ترین و بهترین موزه های دنیا شناخته می شود.
موزه ترتیاکوف شامل 62 گالری یا تالار فرعی است که هرکدام به آثار هنری مختلف از قرن 10 تا 19 را اختصاص می دهد

تصویری از موزه ترتیاکوف


موزه هنرهای معاصر تهران

موزه هنرهای معاصر تهران در سال 1356 تاسیس شد و مهمترین موزه هنری در ایران است که تعداد 3000 اثر فاخر از هنرمندانی چون گوگن، جاکومتی، پیکاسو، رنوار، پولاک، وارهول و هنرمندان دیگر در خود جا داده که تمامی این آثار حدود 5 تا 10 میلیارد دلار ارزش دارند.
موزه هنرهای معاصر تهران دارای 9 گالری است که 3 گالری آن به هنرمندان بین المللی به طور دائمی اختصاص دارد و 6 گالری دیگر مربوط به نمایشگاه های موقتی موزه است.
همچین نوع معماری موزه هنرهای معاصر تهران در خور توجه است. ساختمان این موزه توسط کامران دیبا با الهام گیری از بادگیرهای معماری سنتی ایرانی و با تلفیق معماری مدرن طراحی شده.

تصویری از موزه هنرهای معاصر تهران

گردآورنده:آتوسا صفوی زاده
موزه های معروف | موزه هنر | موزه هنر مدرن | موزه لوور | موزه واتیکان | موزه پرادو | موزه بریتانیا | موزه ترتیاکوف | گالری اوفیزی | موزه آرمیتاژ | موزه آکروپولیس | موزه متروپلتین | موزه هنرهای معاصر | موزه های جهان | موزه های بزرگ | موزه های برتر