مجسمه سازان معروف جهان بخش دوم

مجسمه سازان بزرگ دنیا

مجسمه سازان معروف جهان بخش دوم
هنر مجسمه سازی
چکیده در ادامه بخش اول مجسمه سازان معروف جهان، در بخش دوم نیز سعی داریم چند تن از مجسمه سازان معروف جهان که در دوره های مختلف تاریخی باعث تحولاتی در زمینه مجسمه سازی در جهان شده اند را معرفی نماییم.

آگوست رودن

فرانسوا اوت رنه رودن متولد سال 1840 یکی از مشهورترین هنرمندان فرانسوی است که از مجسمه سازان معروف جهان نیز محسوب می شود. رودن در قرن نوزدهم زندگی می کرده است. وی را بیشتر با آثار مجسمه سازی اش می شناسند. رودن از مکتب سمبولیسم تاثیر پذیرفته اما آثار وی را نمی توان محدود به یک سبک و سیاق دانست.
معروفترین آثار رودن عبارتند از: متفکر یا اندیشه گر، بوسه ، شهروندان کاله
آگوست رودن سال 1917 در سن 77 سالگی درگذشت. 

 مجسمه اندیشه گر یا متفکر، آگوست رودن


آلبرتو جاکومتی

جاکوتی، سال 1901 در ناحیه ی ایتالیایی زبان کشور سوییس متولد شد. آثار او در مهم ترین موزه ها و گالری های جهان نگهداری می شود. در دوره ای، فیگور انسان بسیار مورد توجه آلبرتو جاکومتی قرار گرفت. او شیوه‌ای بسیار بدیع درپیش گرفت و تک‌ پیکره‌هایی نحیف با بافتی خشن، از مفرغ می ساخت جاکومتی اغلب فیگور‌ها را ایستاده و با ظاهری غیرمتعارف، با قامتی بیش از حد کشیده و بدنی بسیار لاغر خلق می کرد.
چند نمونه از آثار جاکومتی در موزه ی هنرهای معاصر تهران نگهداری می شود.
از آثار معروف جاکومتی می توان به مردی که راه می رود اشاره کرد.

مردی درحال قدم ‌زدن ، آلبرتو جاکومتی 

یایویی کوساما

یکی دیگر از مجسمه سازان معروف جهان، یایویی کوساما است. کوساما، سال 1929 در شهر ماتسوموتو، ژاپن متولد شد. یایویی کوسوما در حال حاضر یکی از نقاشان زنده گران قیمت جهان بوده و آثار کوسوما در زمینه نقاشی و چیدمان، مخاطبان فراوانی دارد این آثار تا حدود زیادی از هنر و سبک زندگی ژاپنی نشات گرفته است.
کارهای کوسوما مبتنی بر هنر مفهومی است و برخی از ویژگی های فمینیسم ، مینیمالیسم ، سورئالیسم ، پاپ آرت و اکسپرسیونیسم انتزاعی را نشان می دهد. یایویی کوساما را میتوان زنی عاشق نقطه نامید.
کوساما درباره خود می گوید که هنر راهی برای بیان بیماری روانی اش شده است.
مجسمه کدو تنبل خال‌خالی یکی از مشهورترین آثار کوساما است.

یایویی کوسوما


آنیش کاپور

آنیش کاپور مجسمه ساز هندی تبار انگلیسی است که سال 1954 در بمبئی متولد شد. کاپور اکنون یکی از مهم ترین و معروفترین مجسمه سازان جهان است که بر روی هنر مفهومی کار می کند.آنیش کاپور را یکی از بنیانگذاران کانسپچوال آرت یا هنر مفهومی می دانند.
اغلب آثار آنیش کاپور تأکید بر فرم منحنی و تحدب و تقعر، تاریکی و نور، عمق ، شکاف‌ و ترک‌ها ، مواد و مصالح بیرون ‌زده دارد. او از مصالح مختلفی و متنوعی از ماسه تا فولاد در آثار خود استفاده می کند.
از مهم ترین آثار کاپور می توان به آرکلارمیتال اربیت، آیینه ی آسمان و مجسمه ی آیینه ی قرمز اشاره کرد. 

آیینه آسمان قرمز، آنیش کاپور


جف کونز

جفری کونز، مجسمه ساز و نقاش آمریکایی در سال 1955 به دنیا آمد. جف کونز بیشتر به خاطر مجسمه هایش که اشیا روزمره، از جمله حیوانات بادکنکی را به تصویر می کشد ، شناخته می شود که آن ها را معمولا با فولاد ضدزنگ با سطوح آینه ای می سازد. جف کونز را گران ترین هنرمند زنده ی دنیا می دانند. زیرا آثار وی رکورددار قیمت در حراج های معتبر دنیا بوده است. برخی از منتقدان آثار کونز را پیشگام و دارای اهمیت و برخی دیگر کارهایش را تجاری می نامند.
از آثار معروف جف کونز میتوان به سگ بادکنکی اشاره کرد.

سگ بادکنکی، جف کونز


آنتونی گورملی

یکی دیگر از معروفترین مجسمه سازان جهان معاصر، آنتونی گورملی است. گورملی در لندن، سال ۱۹۵۰متولد شد.
در کارهای گورملی فرم بدن انسان به گونه ای به چشم می‌خورد و برای قالب اولیه هم از بدن خودش استفاده می‌کند. آنتونی گورملی بیشتر در چیدمان‌ها و مجسمه‌هایی که رابطه بین بدن انسان و فضا را بررسی می‌کند، مشهور است. او رابطه ی نزدیکی میان اندیشه و احساسات و آثار هنری می بیند و در آثار خود سعی می کند این رابطه ی پیچیده را به گونه ای نمایان سازد.
از مشهورترین آثار گورملی می توان به فرشته ی شمال و جایی دیگر اشاره کرد.

فرشته شمال، آنتونی گورملیریچارد سرا

ریچارد سرا که او را مجسمه ساز سبک مینیمالیسم می دانند، سال 1938 میلادی در آمریکا متولد شده است. اغلب آثار ریچارد سرا مجسمه های بزرگی هستند که با ورقه های فلزی ساخته شده اند. سرا در دنیای هنر طرفداران بسیاری دارد. او با خلق آثار به اشکال به ظاهر ساده و دور از پیچیدگی، فلسفه ای را دنبال می کند. گرا سعی می کند فرم را خلاصه کند و بر محتوا بیفزاید.
از معروفترین آثار ریچارد سرا می توان به نیمکره های قوس داده شده و ساعات روز اشاره کرد.

نیمکره های قوس دار ، ریچار سرا


لوئیز بورژوا

ژوزفین لوئیز بورژوا یا لویی بورژوا سال 1911 در فرانسه متولد شد. او پس از تحصیل هنر به آمریکا مهاجرت کرد. از دهه ی چهلم میلادی بود که بورژوا تمام وقت خود را بر روی ساختن مجسمه گذاشت.
از آثار معروف بورژا می توان به مجسمه معروفی به شکل عنکبوتکه با نام مامان شناخته شده‌ است اشاره کرد. لوئیز بورژآ در سال 2010 درگذشت
از دیگر آثار لوئیز بورژا می توان سرنگونی پدر ، سلول ها  را نام برد.

لوئیز بورژآ


تونی کرگ

سر آنتونی داگلاس کرگ، مجسمه ساز مطرح بریتانیایی در سال 1949 متولد شده است. تحصیلات وی در زمینه نقاشی بوده. کراگ برای ادامه ی تحصیل به کالج سلطنتی هنر لندن رفت و از این کالج در رشته ی مجسمه سازی فارغ التحصیل شد.
تونی کرگ بی اغراق یکی از موفق ترین و معروفترین مجسمه سازان معاصر در دنیا است. کرگ همواره در آثارش کردن رابطه ای ما بین انسان و دنیای مادی اطراف او را بررسی می کند. کراگ در تمام مدت فعالیت خود سعی کرده آزادانه از مواد و مصالح گوناگون، احجام و مجسمه های متنوعی خلق کند.

تونی کرگ


 
زندگینامه مجسمه سازان | بیوگرافی مجسمه سازان | معروف ترین مجسمه ساز | آگوست رودن | آلبرتو جاکومتی | یایویی کوسوما | آنیش کاپور | جف کونز | آنتونی گورملی | ریچارد سرا | لوئیز بورژآ | تونی کرگ | مجسمه سازی