مجسمه سازان معروف جهان

مجسمه سازان بزرگ دنیا

مجسمه سازان معروف جهان
هنر مجسمه سازی
چکیده در این مطلب سعی داریم تا شما را با تعدادی از مجسمه سازان معروف دنیا، آشنا کنیم. کسانی که با آثارشان نقش تاثیرگذاری در تحول هنر داشته اند.

مجسمه سازان معروف جهان بخش اول

در این مطلب می خواهیم به معرفی مجسمه سازان معروف جهان که در این هنر تاثیر بسزایی داشته اند بپردازیم. در ابتدا به تعریفی از هنر مجسمه سازی می پردازیم.
مجسمه سازی یکی از گرایش های هنرهای تجسمی است. در این هنر با مواد و مصالح مختلف و متنوع، تندیس هایی به اشکال مختلف می سازند. مجسمه ها در واقع آثاری سه بعدی دارای حجم هستند که می توان از چند جهت آن ها را دید و با دست لمس کرد. البته گفتنی است که هر حجمی را ساختن، مجسمه سازی به حساب نمی آید. مجسمه نیز مانند آثار دیگر هنری باید جنبه های زیبایی شناسانه و تکنیکی درستی داشته باشد. 


میرون اِلوترایی

میرون ( مایرون ) یکی از مجسمه سازان معروف جهان است که اهل آتن باستان بوده است. او در قرن پنجم پیش از میلاد می زیست. بیشتر آثار میرون با فلز برنز ساخته شده اند. آثار او بیشتر مجسمه هایی از قهرمانان و یا خدایان مختلف یونانی است. در آثار میرون نسبت های دقیق و ریتمی وجود دارد که پیش از او وجود نداشته است. مشهورترین اثر میرون را می توان "مرد دیسک انداز" یا "دیسک پران" دانست. این مجسمه مردی را در حال پرتاب دیسک نشان می دهد که به لحاظ دقت در آناتومی و تکنیک بسیار ستودنی است. 

دیسک‌پران ، دیسک‌انداز، دیسکوبولوس یا پرتاب دیسک


فیدیاس

فیدیاس، مجسمه ساز یونان باستان است که اغلب او را برترین مجسمه ساز آن دوره و سبک کهن می دانند. آثار مهم فیدیاس عبارتند از: آتنا و تندیس زئوس.
تندیس زئوس که یکی از مشهورترین آثار فیدیاس است از عجایب هفتگانه ی دوران قدیم به حساب می آید. فیدیاس این مجسمه ی 12 متری را برای معبد المپیا ساخته است.

تصویری که مشاهده می کنید نقاشی قرن ۱۶ از تندیس زئوس است.


میکل آنژ

میکل آنجلو دی لودوویکو بوناروتی سیمونی هنرمندی اهل فلورانس بود که در قرن پانزده میلادی زندگی می کرد. میکل آنژ که متولد 6 مارس 1475 است یکی از مجسمه سازان معروف جهان است. نام او در تاریخ هنر همیشه ماندگار است. از آثار معروف مجسمه سازی میکل آنژ می توان به " پیه تا "، " موسی " و " تندیس داوود " اشاره کرد.
میکل آنژ در 18 فوریه 1564 و در سن 88 سالگی درگذشت. 


پیه تا یا تندیس ترحم که در کلیسای سن پیترو واتیکان قرار دارد


دوناتلو

دوناتو دی نیکولو دی بتو باردی نام کامل مجسمه ساز مشهور، دوناتلو است. دوناتلو در قرن پانزدهم میلادی یعنی در قلب رنسانس می زیسته است. دوناتلو هم مانند بسیاری از مجسمه سازان معروف جهان، ایتالیایی بوده است. مجسمه ی دیوید یا حضرت داوود یکی از معروف ترین و مهم ترین آثار دوناتلوی فلورانسی است. او در مجسمه سازی سبکی منحصر به خود داشت که الگوی بسیاری از هنرمندان قرار گرفته است. دوناتلو آثارش را با سنگ ، برنز ، چوب ، خشت ، گچ و موم کار کرده آثار او بسیار زنده و دارای احساس هستند. 
دوناتلو نهایتا در 13 دسامبر 1466 و در سن 80 سالگی درگذشت.

قدیس گئورگیوس


لئونارد داوینچی

داوینچی یکی از معروف ترین و مهم ترین هنرمندان تارخ هنر جهان است. داوینچی نقاش، مجسمه ساز و معمار ایتالیایی بود که معاصر با میکل آنژ بوده است. از او آثار هنری بسیاری به جا مانده است که یکی از مهم ترین آن ها نقاشی لبخند مونالیزا است. اما همانطور که گفته شد داوینچی مجسمه های بسیاری خلق کرد اما تنها یکی از این مجسمه ها باقی مانده است. مجسمه مریم مقدس و کودک خندان از سال 1858، در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن نگهداری می‌شد و متعلق به روسلینو بود. اما پژوهشگران حالا معتقدند که لئوناردو داوینچی، این مجسمه را در سال 1472 در‌حالی ساخته، که 19 یا 20 ساله بوده‌است.
داوینچی سال 1519 در سن 67 سالگی درگذشت.

مجسمه مریم مقدس به همراه کودک خندان


جیان لورنزو برنینی

جیان لورنزو برنینی ، یکی دیگر از مجسمه سازان معروف جهان است که دسامبر سال ۱۵۹۸ در ایتالیا متولد شد. برنینی آثار مهمی را در قرن هفدهم خلق کرد و آثارش را تحت تاثیر سبک باروک می دانند. این آثار اکنون نیز در ایتالیا وجود دارند و ابهت رم را بیشتر کرده اند.
مهم ترین آثار مجسمه سازی برنینی عبارتند از: آپولو و دافنه ، خلسه ترزای مقدس ، پلوتو و پروسرپینا. 
برنینی در نوامبر سال ۱۶۸۰ در رم درگذشت.

خلسه ترزای مقدس

برانکوژی

کنستانتین برانکوژی در 19 فوریه 1876 متولد شد. او یکی مهم ترین و معروف ترین مجسمه سازان جهان است که نام او در تمام فهرست های مجسمه سازی موجود است. برانکولوژی الگوی بسیاری از هنرمندان و مجسمه سازان مهم دوره ی معاصر بوده است و یکی از چهره‌های درخشان در پیکرسازی مدرن است. برانکوژی، مجسمه ساز رومانیایی بیشتر آثار خود را با مرمر و برنز ساخته است. از مشهورترین آثار برانکوژی می توان به دوشیزه پوگانی ، پرنده در فضا، بوسه اشاره کرد. 
برانکوژی در 16 مارس 1957 درگذشت.

بوسه


هنری اسپنسر مور

هنری مور مجسمه ساز و نقاش مشهور انگلیسی، سال 1898 میلادی متولد شد. مور، آثاری آبستره غول پیكر مرمر و برنز ریخته‌گری ‌شده بسیاری خلق کرد که اغلب در اندازه‌های بزرگ و به سبک آبستره (انتزاعی) بوده اند. از هنری مور همواره به عنوان بنیانگذار نوع جدیدی از مجسمه‎ سازی مدرن نام برده می شود. ازمشهورترین آثار مور می توان به مجسمه مادر و کودک، پیکره زن لمیده پوشیده ، مجسمه پادشاه و ملکه ، مجسمه خانواده اشاره کرد. 
هنری مور سال 1986 در سن 88 سالگی درگذشت.

خانواده


مارسل دوشان

مارسل دوشان یکی از هنرمندان مشهور سبک دادایسم و سورئالیسم فرانسه است. دوشان، مجسمه ساز فرانسوی در سال 1877 میلادی متولد شد. او در زمانه ی خود هنرمندی هنجار شکن و آوانگارد به حساب می آمد. دوشان را می توان یکی از بنیانگذاران مدرنیسم پساکلاسیک دانست. یکی از معروفترین و جنجالی ترین آثار دوشان، چشمه یا فواره نام دارد. 
مارسل دوشان در سال 1968 در سن 81 سالگی درگذشت.

چشمه یا فواره


مجسمه | مجسمه ساز | دیسک پران | برترین مجسمه ساز | بیوگرافی مجسمه سازان | مجسمه سازان قدیم | فیدیاس | برنینی | میکل آنژ | داوینچی | دوناتلو | برانکوژی | مارسل دوشان | تندیس | معروف ترین مجسمه ساز | زندگینامه مجسمه سازان