نحوه گرفتن پرتره ای حرفه ای

عکاسی هدشات، عکاسی سر و شانه

عکاسی هدشات
هنر عکاسی photography
چکیده عکاسی پرتره هم مثل شاخه های دیگر عکاسی نیازمند آموزش و فراگیری تکنیک های ویژه عکاسی می باشد. گرفتن تصاویر با کیفیت نیازمند رعایت اصول پایه ای است که هر هنرمند عکاسی باید آن را بداند. نکته هایی وجود دارد که میتوانید از آنها برای بهبود تصاویر خود در عکاسی هدشات استفاده کنید که در اینجا به این نکات میپردازیم

 پرتره طیف گسترده ای از سبک ها را در بر می گیرد و هرکدام از آنها ، هم برای هنرمندان حرفه ای که کارهای خود را می فروشند و هم برای کسانی که به عکاسی علاقه مندند ومی خواهند خلاقیت به خرج دهند و آثار مخصوص به خودشان را داشته باشند گزینه مهمی است . هدشات هم یکی از ساده ترین زیرمجموعه های پرتره است، دسترسی آسانی دارد ولی با این حال یکی از مهم ترین آنها نیزهست . زیرا که تمرکز را بدون هیچ حواس پرتی و پراکندگی دید ، بر روی موضوع قرار میدهد . بنابراین یک تصویر کاملا دقیق از فرد ( که می تواند بازیگر ، نوازنده و یا برای تبلیغ باشد ) پیش روی شما قرار می گیرد .
بعضی از عکاسان پرتره از هدشات بیزار اند و نگاه تمسخرآمیزی به آن دارند . زیرا هیچ خلاقیتی در آن نمی بینند . اما درواقع آنها نیز می توانند مانند انواع دیگر پرتره پر از خلاقیت باشند .در حقیقت، هنگامی که شما در حال کار با چنین سبک حساسی هستید، رهاسازی و آزاد کردن آن می تواند یک شکل هنری حقیقی باشد، زیرا تمام تمرکز روی سوژه ، ظاهر، روشنایی و کیفیت کلی تصویر است.همه چیز تحت بررسی است، بنابراین شما فقط باید آنها را درست کنید.نحوه قرار گیری سوژه

چهره ها با یک سر و گردن محدود می شوند، اما حرکت های ظریف سر و شانه می تواند تغییرات زیادی را در عکس ایجاد کند. علاوه بر این، می توانید در هر دو حالت افقی و عمودی عکس بگیرید تا فاصله بین سوژه و حاشیه را تغییر دهید و یا سوژه را به حاشیه بچسبانید .این می تواند نتیجه را از یک تصویر که در آن چیزی جز کله نمی بینید ، به عکسی تغییر دهد که در آن می توانید تا کمر شخص را هم ببینید . به زبان ساده تر ، در عکاسی پرتره نباید الزاما از صورت شخص عکس گرفته شود .
هدشات یعنی فردی که در معرض دوربین قرار گرفته و به دنبال آرامش و اعتماد به نفس است را به طور واضح نشان دهد. بنابراین شما باید به شخصی که از او عکس گرفته می شود حس راحتی را القا کنید . برای این کار سعی کنید در حین عکاسی ، با او صحبت کنید و یا حتی عکس های گرفته شده را به او نشان دهید تا هم روابط خوبی میانتان ایجاد شود و هم بهترین نتیجه را از آن بگیرید . از لحاظ ترکیب چهره ، هم لبخند و هم عضو های طبیعی صورت به خوبی به کار می آیند ، بنابراین هر دو را امتحان کنید ، حتی اگر کسی که از او عکس می گیرید گفته است که عضوی خاص از صورتش را دوست دارد و می خواهد که در عکس بیشتر نمایان شود .
چنین کاری کمتر از یک دقیقه وقتتان را می گیرد .پس با انجام این کار، شما قادر به ارائه تصویرهای بیشتری در انتها خواهید بود که برای شرایط مختلف به کار می آیند.


تنظیم نور

رایج ترین روش برای تنظیم نور در عکاسی پرتره، استفاده از یک یا دو چراغ استودیویی با یک سافت باکس است که نور اصلی (کی لایت) منتشر شده را ارائه می دهد. اگر یک کیت استودیویی ندارید، فلاش دوربین(در حالت off-camera) نیز می تواند کار کند، اما یک سافت باکس ، حتی برای پخش نور منتشر شده ضروری است. اگر از دو چراغ استفاده کنید ، خیلی بهتر است ؛ زیرا دو چراغ همیشه کنترل بهتر، و گزینه های بیشتری از منبع نور را فراهم می کنند، اما اگر فقط یک فلاش دارید، می توانید از یک بازتابنده (منعکس کننده نور) برای کاهش سایه ها استفاده کنید.
نورپردازی و تنظیمات نور برای عکاسی پرتره می تواند بسیار ساده باشد . فقط کافیست سافت باکس را در ارتفاع ، و در جلوی سر سوژه (به طوری که زاویه 45 درجه داشته باشد) ، قرار دهید .این روش به سادگی کارتان را راه می اندازد . زیرا حتی سایه زیر بینی را هم از بین می برد. منعکس کننده (reflector) را به طرف بالا قرار دهید ؛ سعی کنید که نور تا لبه لباس (بالای ران)باشد . سپس خواهید دید که سایه زیر چانه کم می شود .
اگر بخواهید اطلاعات کامل تری از روشنایی داشته باشید می توانید روش های مختلفی از آن را یاد بگیرید ؛ "نور پردازی رامبرند" یکی دیگر از روش های ساده ولی کامل در زمینه نور پردازی است که در آن سایه بیشتری روی صورت برای اضافه کردن توضیحات (روی عکس) وجود دارد. برای این کار، یک فلش و یک سافت باکس را در زاویه 45 درجه در جلو و به سمت سوژه قرار دهید. سپس خواهید دید که یک مثلث نور در زیر چشم شخص ایجاد می شود . برای کاهش سایه ها می توانید از یک منعکس کننده نور و یا یک دیواره را با استفاده از یک چتر سیلور یا آرایش شش ضلعی استفاده کنید.تنظیمات دوربین

هنگام عکسبرداری در آتلیه، باید که حالت دستی را برای تنظیمات دوربین انتخاب کنید زیرا حالت عکسبرداری نیمه اتوماتیک همیشه نوردهی درستی را ارائه نمی دهد. تنظیم ISO 100 برای بهترین کیفیت تصویر باید سرعت شاتر تنظیم شده برای سرعت همگام سازی فلش دوربین، یا سرعت شاتر نزدیک به این: 160 / ثانیه - 1/200 ثانیه تنظیم شود . دیافراگم را به f / 8 تنظیم کنید زیرا این امر برای بیشتر لنزها واضح ترین نتایج را فراهم می کند و همچنین به شما اجازه می دهد تا فورا به 11/ f بروید. در نهایت، یک AF را به سینگل شات تنظیم کنید و یک سینگل پوینت نزدیک به چشم چشمک زن را هنگام نوشتن یک ضربه ، در حالی که از طریق چشمی نگاه می کنید، انتخاب کنید.


تنظیمات نورپردازی

تنظیم دقیق قدرت فلاش غیر ممکن است، زیرا فلاش های مختلف آتلیه و فلش هد ها (flash heads) دارای خروجی های مختلف قدرت هستند. بهترین راه کار کردن این است که ابتدا دوربین خود را با نور مورد نظر خود تنظیم کنید و سپس قبل از تنظیم خروجی ، با استفاده از نورمترتا زمانی که نوردهی درست باشد، عکسبرداری کنید. با فلش استودیویی در منطقه ¼ قدرت شروع می شود و به همین ترتیب تنظیم می شود و فلش هد ها از ½ قدرت شروع می شوند و از آنجا کار می کنند.کار کردن از قرار گرفتن در معرض صحیح از نقطه شروع بسیار ساده است؛ به سادگی خروجی قدرت را کاهش می دهد اگر تصویر حاصل از آن بیش از حد پرنور بود ، یا اگر آن بیش از حد تاریک بود ، آن را افزایش دهید. اگر شما در پایین ترین حالت ممکن عکسبرداری می کنید و تصویر هنوز هم خیلی روشن است، لنز را به f / 11 ببرید و یا منبع نور را دورترقرار دهید.


چگونه می توان زمینه ای کم عمق داشت

هنگام استفاده از فلاش استودیویی یا حتی فلاش یک دوربین، کاهش توان خروجی برای روشن شدن فلش گان و توانایی شلیک در یک دیافراگم گسترده تر می تواند دشوار باشد، یا حتی غیرممکن باشد. برای دور زدن آن باید نور خود را تنظیم کنید، به طوری که همه چیز دقیقا همانطور که شما می خواهید باشد . دقت کنید که دیافراگم روی f / 8 تنظیم شده باشد . سپس می توانید یک فیلتر دو بعدی ND را برای باز کردن دیافراگم تا f / 4 و همچنین از متغیر ND به اندازه f / 2.8 یا f / 1.8 استفاده کنید . همواره دقت کنید که بعضی از دوربین ها فوکوس اتوماتیک را با چهار توقف از نور متوقف می کنند، بنابراین شما وقتی که فوکوس می کنید یا به فوکوس دستی می روید ، باید بیشتر صبور باشید.چیزی بیشتر از یک پس زمینه سفید

بیشتر مردم دوست دارند عکسشان پس زمینه ای سفید رنگ داشته باشند. مطمعنا نتیجه خوبی نیز می گیرند . اما اگراز جمله افرادی هستید که مایل به استفاده از پس زمینه ای خاکستری هستند، نیازی نیست که حتما به سراغ پس زمینه های آنلاین بروید . پس زمینه سفید در واقع می تواند در درجه های مختلف خاکستری یا حتی سیاه و سفید گرفته شود ؛ و همه به فاصله بین پرتره و پس زمینه و زاویه تابش نور بستگی دارد. با دور کردن سوژه از پس زمینه در حدود 1 الی 1.5 متری، پس زمینه خاکستری را به خوبی خواهید دید . زیرا افتادن نور در یک جای کمرنگ سریعا آن را نمایان می کند. اگر شما یک پس زمینه عکاسی نداشته باشید، می توانید از یک دیوار سفید برای این کار استفاده کنید .فراتر از ارتباط چشمی

هدشات ممکن است به عنوان هیجان انگیز ترین نوع عکاسی پرتره به نظرنرسد اما می تواند به همان اندازه ساده یا خلاق باشند، وهمین باعث میشود که همه شیفته آن شوند . ازوضعیت نورپردازی لباس گرفته تا انتخاب پس زمینه ؛ هنگامی که می خواهید از بین گزینه های پیش رو بهترین را انتخاب کنید ، می توانید با توجه به نیاز مشتری ، با دست باز پروژه را پیش ببرید .
تیم 100هنر با قاطعیت میتواند این را بگوید که این سبک از عکاسی پرتره ، با امکاناتی که دارد به مانند بسیاری از شیوه های دیگرعکاسی ، در آینده ای نزدیک به پیشرفت های چشمگیر بیشتری خواهد رسید و در واقع ، افرادی حرفه ای وجود دارند که می توانند تصاویرپرتره خیره کننده ای را خلق کنند ، زیرا این چیزی است که همیشه پرطرفدار است .
اکنون شما نیز میتوانید در بخش عکاسی سایت 100هنر شرکت کرده ، و هنرتان را در این زمینه به نمایش بگذارید .
عکاسی هدشات | عکاسی پرتره | پرتره حرفه ای | پرتره خوب | نحوه گرفتن پرتره | نحوه گرفتن پرتره خوب | چگونه عکس پرتره بگیریم | تنظیمات پرتره