21 نکته عکاسی لنداسکیپ بخش اول

عکاسی لنداسکیپ

عکاسی مناظر
اسرار مناظر مهم نیست کجا و یا چه زمانی شما در حال عکسبرداری هستید، تمام نکته ها و تکنیک های عکاسی منظره مشخص هستند. تکنیک خود را کامل کنید و از عکاسی طبیعت بیشتر از همیشه لذت ببرید.

1. مانند یک حرفه ای برنامه ریزی کنید

چک کردن آب و هوا قبل از اینکه شما به جلو بروید یک اولویت است اما چگونه می توان به طور دقیق زمان طلوع و غروب آفتاب در محل انتخاب شده خود را پیدا کرد، و یا دقیقا در کدام جهت نورخورشید افزایش خواهد یافت یا در رابطه با وضعیت عکسبرداری مورد نظر شما کاهش می یابد؟ خبر خوب این است که شما می توانید تمام این اطلاعات وحتی بیشتر را با یک ابزار فوق العاده مفید به نام The Photographer’s Ephemeris بدست آورید.

2. از لنزهای زاویه باز استفاده کنید

عکاسی منظره یک موضوعی است که می توانید برای آن از طیف گسترده ای از لنزها استفاده کنید،از آنجا که مکان و موضوع همیشه بهترین فاصله کانونی و تکنیک استفاده را تعیین می کند، هر عکاس لندسکیپ قطعا نیاز به یک لنز زاویه فوق العاده در میان وسایل خود دارد.
برای یک دوربین APS-C، یک لنز با فاصله کانونی 10-20mm را در نظر بگیرید؛ برای دوربین های Full Frame، تقریبا 15 تا 30 میلی متر، چشم انداز وسیع و چشمگیری را فراهم می کند.
بدون یکی از اینها خانه را ترک نکنید!

3. به بسته بندی لوازم ضروری عکاسی توجه کنید


با در نظر گرفتن مسافت برای رسیدن به محل مورد نظر، بسیار مهم است که شما وسایل ضروری را بسته بندی کنید. هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد، اما اگر می دانید فقط به یک یا دو لنز نیاز دارید، فقط آن ها را بسته بندی کنید. فیلترهای شما، باتری های یدکی، لوازم جانبی تمیز کننده لنز و، البته، لباس ها را با توجه به شرایط آب و هوایی احتمالی برای آن زمان سال، فراموش نکنید.

4. دوربین خود را تنظیم کنید

تنظیمات دوربین برای مناظر بسیار ساده است. شاتر در حالت تقدم دیافراگم قرار می گیرد که معمولا به صورت مخفف در حالت هلی دوربین با A یا AV نمایش داده می شود، بنابراین می توانید عمق میدان را کنترل کنید در حالی که دوربین سرعت شاتر مناسب را برای شما تنظیم می کند. با استفاده از دیافراگم f / 16 برای عمق میدان بزرگ، ISO 100 را برای بهترین کیفیت تصویر تنظیم کنید. با استفاده از حالت اندازه گیری به ارزش / ماتریس، دوربین از تمام قسمت های صحنه برای نور دادن نوردهی مناسب محاسبه می کند. در صورت لزوم، از exposure compensation استفاده کنید تا نور را به صورت ملموس روشن یا تاریک کنید.
با تنظیمات مانند این به علاوه امکان فیلتر کردن به لنز متصل شوید، احتمال زیاد است که سرعت شاتر آهسته باشد. اگر قطر آن کمتر از 1/125 ثانیه باشد، دوربین خود را به سه پایه وصل کنید و از راه دور برای استفاده از شاتر بدون لمس دوربین استفاده کنید. این ترکیب باعث جلوگیری از لرزش دوربین می شود - یک نوع تاری در عکس های شما ایجاد شده توسط حرکات دوربین کوچک هنگام عکسبرداری در سرعت شاتر آهسته است.


5. حداکثر وضوح برای عکس منظره

حداکثر وضوح کلی و عمق میدان به استفاده همزمان دیافراگم باریک و تکنیک تمرکز مناسب متکی است. حتی با یک دیافراگم باریک مانند f / 16، اگر شما در قسمت اشتباه صحنه تمرکز کنید، پیش زمینه یا پس زمینه هنوز هم می تواند خارج از تمرکز باشد.
بهترین روش برای تمرکز دادن به منظره ها این است که دوربین و لنز را به فوکوس دستی سوئیچ کنید و حلقه فوکوس لنز را برای چرخش در قسمت راست فریم بچرخانید. شما باید موقعیت در صحنه را که یک سوم فاصله نسبت به افق است مشخص کنید و تقریبا در این نقطه تمرکز کنید.
هنگامی که این نقطه را شناسایی کرده اید، یا از طریق نمایاب نگاه کنید یا از نمای Live View در صفحه نمایش عقب خود استفاده کنید در حالی که زاویه فوکوس را به آرامی می چرخانید. هنگامی که تصویر در نقطه درستی شفاف به نظر رسید، توقف کنید و عکس بگیرید. روی تصویر در صفحه LCD زوم کنید و از قسمت جلو تا انتهای آن را بررسی کنید که شفاف باشد. اگر در جلوی عکس شفاف است ولی پس زمینه شفافیت ندارد، شما نیاز به تمرکز بیشتر به عقبدارید ، و بالعکس.تا زمانی که شفافیت لازم را بدست نیاوردید تنظیمات فکوس را ادامه دهید.

6. متقارن سازی (Polarise) نور

بدون فیلتر پولارایز

عکس با فیلتر پولارایز نور

فیلترهای Polarizing یکی از متنوع ترین ابزارهای عکاسی هستند. آنها کمک می کنند تا آسمان آبی را عمیق تر نمایش دهند، درجه ای از تشعشع را بردارند، انعکاسی را کاهش دهند و رنگ اصلی را افزایش دهند، آنها همچنین می توانند بعنوان یک فیلتر با تراکم خنثی استفاده شوند زیرا نور ورودی را به یک یا دو مرحله متوقف می کنند.

7. زمان را با فیلترهای خنثی (ND) اضافه کنید

فیلترهای با تراکم خنثی برای کاهش میزان نور که می توانند به لنز وارد شوند، طراحی شده اند یعنی شما می توانید از سرعت شاتر کمتری نسبت به حالت معمول استفاده کنید. این باعث می شود تار شدن خلاقانه ای از آب و ابرها ممکن شود.
فیلتر های Neutral-density اغلب در تراکم های 1، 2، 3، 4، 6، 10 و حتی 15 جلوگیری نور در دسترس هستند.

8. جزئیات آسمان را ثبت کنید

بدون فیلتر

با فیلتر

فیلترهای Neutral-density graduated- که به صورت کوتاه به ND grads شناخته می شوند - فیلتر های چشم انداز ضروری هستند که به شما امکان می دهد میزان نور را که در بالای قاب قرار می گیرد را کاهش دهید. آنها هیچ تاثیری در پایان نمی رسانند یا در واقع این منطقه را کاملا تحت تاثیر قرار نمی دهد. این به این معنی است که شما می توانید به کار حیرت انگیز دیگری یعنی گرفتن یک آسمان روشن و پیش زمینه تاریک در یک عکس واحد دست یابید.

9. تا ساعت آبی صبر کنید


خورشید رفته و تاریک شده است، پس زمان برای رفتن به خانه، درست است؟ قطعا نه! گرگ و میش به شمار می آید، اما ممکن است بخواهید از آن به عنوان "ساعت آبی" یاد کنید. این یک دوره زمانی است (نه لزوما یک ساعت)، پس از غروب خورشید دیگر دوره شناخته شده "ساعت طلایی" گذشت، جایی که عمدتا طول موج های آبی و بنفش نور به زمین می رسند. در حالی که آسمان هنوز ممکن است حاوی چشمک زدن از قرمز یا نارنجی باشد، زمین در نور نرم آبی رنگ می شود - و نتیجه کاملا خنک است.

10. حس دراماتیک را تزریق کنید

روز بارانی ممکن است یک طلوع یا غروب آفتابی را فراهم نکند، اما آنچه که می تواند انجام دهد، روز کامل عکاسی است. تا زمانی که آسمان یک گستره بی پایان خاکستری نیست و جزئیات در ابرها وجود دارد، می توانید تصاویر فوق العاده خیره کننده ای بگیرید. و البته، اگر خورشید بیاید و شکستن ابرها برای یک لحظه رخ دهد، منظره شگفت انگیز به نظر می رسد.
عکاسی منظره | عکاسی لنداسکیپ | لنداسکیپ | landscape photography | عکس منظره | عکس طبیعت | عکاسی طبیعت | لندسکیپ