عکاسان معروف ایران

بهترین عکاسان ایران

عکاسان معروف جهان
هنر عکاسی
چکیده در این مطلب به معرفی تعدادی عکاسان ایرانی از جمله کاوه گلستان، آلفردیعقوب زاده، عباس عطار، رضا دقتی، شیرین نشاط، نصرالله کسرائیان، گوهر دشتی، شادی قدیریان، عباس کیارستمی و بهمن جلالی خواهیم پرداخت.

نصرالله کسرائیان

( 1323- تاکنون )
نصرالله کسرائیان در سال 1323 در خرم آباد لرستان متولد شد. در دوران دانشجویی با این که در رشته حقوق تحصیل میکرد اما به عکاسی علاقمند شد و فعالیتش در عرصه عکاسی را آغاز کرد.
نصرالله کسرائیان اولین عکاس ایرانی است که کتاب هایش با تیراژ بالا به فروش میرسد و عکس های او در بین عکاسان ایرانی کاملا قابل تشخیص است و امضای مخصوص خود را دارد. کسرائیان به مناطق مختلف ایران سفر کرده و از فرهنگ بومی اقوام ایرانی تصاویری ثبت میکند به همین دلیل به " پدر قوم شناسی ایران " مشهور است.

از مجموعه سرزمین ما ایران، نصرالله کسرائیان، 1369


عباس عطار

( 1323- 1397 )
عباس عطار در سال 1323 در شهر خاش استان سیستان و بلوچستان به دنیا آمد. او از کودکی علاقمند به عکاسی بود.عباس به دلیل مهاجرت خانواده اش به الجزایر شاهد انقلاب آزادی این کشور بود که موجب شد اولین عکس های خبری خود را در سن 14 سالگی از این وقایع ثبت کند.
عباس عطار در سال ۱۹۸۱ به آژانس عکس مگنوم پیوست و در سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱، رئیس دوره‌ای این آژانس بود.
عباس عطار در بسیاری از اتفاقات مهم تاریخی جهان حضور داشته و با ثبت تصاویر خود معنای عکاسی خبری را از نو تعریف کرده. او شاهد دوران پیش از انقلاب ایران و پس از آن نیز بوده و تا مدتی پس از انقلاب در ایران مشغول به عکاسی بوده.
عباس درباره ی عکس هایش از انقلاب ایران میگوید: این دغدغه ام بود، آنها مردمم بودند.

عباس کیارستمی در حال انتخاب صحنه‌ ی فیلمبرداری فیلم طعم گیلاس، عباس عطار


بهمن جلالی

( 1323 – 1388 )
بهمن جلالی از جمله دیگر عکاسان ایرانی است که در پرونده هنری خود عکاسی از رویدادهای مهمی چون انقلاب 1357 ایران در آن ثبت شده است. جلالی در ابتدا در رشته اقتصاد و علوم سیاسی تحصیل می کرد اما به دلیل علاقمندیش به عکاسی، این هنر را در مدرسه عکاسی جان ویکرز لندن آموخت.
بهمن جلالی درباره عکاسی در دوران انقلاب اینگونه می گویید: انقلاب به قدری عجیب و جذاب بود که می خواستیم هر تکه آن را بخوریم. برای ما که در دوره خود هیچ اتفاقی را ندیده بودیم خیلی تازه بود، عکاسی از این اتفاقات لذت داشت. حتی از خطری که وجود داشت لذت می بردیم، دوست داشتیم جلوتر از همه باشیم و همیشه فکر میکردیم که ممکن است همه ی افراد تیر بخورند ولی چون ما عکاسی می کردیم تیر نمی خوردیم، همه ی عکاس ها اینجوری فکر می کردند.

تصویری از وقایع انقلاب 1357 ایران، بهمن جلالی


کاوه گلستان

( 1329 – 1382 )
کاوه گلستان فعالیت حرفه ای خود را به عنوان عکاس خبری در سال 1348 آغاز کرد و در سال 1352 برای ماموریت مطبوعاتی و تهیه عکس و گزارش جنگ به ایرلند رفت. همچنین گلستان از دیگر عکاسانی است که به ثبت وقایع انقلاب ایران و جنگ تحمیلی پرداخته که علاوه بر بازخوردهای داخلی، در جهان نیز انعکاس ها و بازخوردهای بسیاری داشته است.
کاوه گلستان درباره ی عکاسی و عکس های خود چنین می گوید: من میخواهم صحنه هایی را به تو نشان دهم که مثل سیلی به صورتت بخورد و امنیت تو را خدشه دار کند و به خطر بیندازد. می توانی نگاه نکنی می توانی خاموش کنی می توانی هویت خود را پنهان کنی مثل قاتل ها اما نمی توانی جلوی حقیقت را بگیری، هیچکس نمی تواند.
از مجموعه عکس های موفق کاوه گلستان می توان به سه مجموعه عکس " روسپی "، " کارگر " و " مجنون " اشاره کرد که در طی سال های 1354 الی 1356 خلق شده اند.

تصویری از وقایع انقلاب 1357 ایران، کاوه گلستان


شادی قدیریان

( 1353 – تاکنون )
شادی قدیریان از عکاسان مطرح ایرانی در سطح جهانی است که فعالیت خود در عرصه ی عکاسی را در سال 1378 با مجموعه عکس های " قاجار " شروع کرد که منجر به شهرتش نیز شد که از نمونه آثار این مجموعه در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن قابل مشاهده است.
قدیریان در آثارش به بیان مفاهیم انسانی و زنان می پردازد و به گفته ی خود هنرمند زندگی خودش و اطرافیانش در شکل گیری ایده های آثار او تاثیرگذار است، عکس های قدیریان آینه ای از زندگی او و احساسات موجود در دوران مختلف زندگیش است.

از مجموعه عکس زنان قاجار، شادی قدیریان


عباس کیارستمی

( 1319 – 1395 )
عباس کیارستمی که از فیلمسازان مطرح ایرانی است در طول دوران زندگی هنری خود در عرصه ی عکاسی نیز فعالیت داشته و با نوع رویکرد و نگاه مخصوص به خود آثار زیادی به جا گذاشته که از نمونه آن ها میتوان به مجموعه عکس های " سفید برفی "، " راه ها "، " دیوارها "، " پنجره رو به حیات " اشاره کرد.
کیارستمی عکاسی کیمنه گراست و براین باور است که میتوان با بهره گیری از کمترین عناصر در قاب بیشترین معنا را انتقال داد. او همچنین از سال 2008 به عنوان گرانترین عکاس خاورمیانه شناخته می شود.

از مجموعه عکس سفید برفی، عباس کیارستمی


گوهر دشتی

( 1359 – تاکنون )
گوهر دشتی در سال 1359 در اهواز به دنیا آمد و در سال 1384 از دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی ارشد عکاسی فارغ التحصیل شد. گوهر دشتی در آثارش با بهره گیری از جامعه شناسی و انسان شناسی به بیان مسائل و جوانب گوناگون زندگی معاصر می پردازد.
دشتی در نمایشگاه های متعددی در ایران و خارج از ایران شرکت کرده و همچنین آثارش در موزه های معتبری چون موزه لوور فرانسه، موزه هنر تامپره فنلاند، موزه ملی هنرهای زیبا تایچونگ، موزه مارت ایتالیا، موزه سن خوزه آمریکا و موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش درآمده است.

از مجموعه عکس خانه ، گوهر دشتی، 1396


شیرین نشاط

( 1336 – تاکنون )
شیرین نشاط هنرمندی عکاس و فیلمساز معاصر است که در سال 1336 در تبریز به دنیا آمد. فعالیت هنری او از سال 1353 با مهاجرت به آمریکا و تحصیل در رشته هنر در دانشگاه کالیفرنیای برکلی آغاز شد.
شیرین نشاط در اغلب کارهای خود به بیان مسائل و مشکلات زنان مخصوصا زنان ایرانی میپردازد. همچنین در آثارش شاهد ریشه فرهنگ بومی ایرانی و مسایل مذهبی هستیم. از مهمترین آثار نشاط میتوان به مجموعه عکس " دختران خدا " یا " دختران الله " اشاره کرد.

از مجموعه دختران خدا، شیرین نشاط، 1994


رضا دقتی

( 1331 – تاکنون )
رضا دقتی همچون دیگر عکاسان نسل خود در طول زندگی هنری خود به ثبت وقایع انقلاب ایران پرداخته است. دقتی از عکاسان خبری مطرح در سطح جهان است که با نشریه های معتبری چون نشنال جئوگرافیک، نیویورک تایمز، فیگار و غیره همکاری کرده است و جوایز معتبری چون جایزه لسی در سال 2010 را دریافت کرده.
همچنین رضا دقتی در سال های 1989 تا 1996 به عنوان خبرنگار یونیسف در افغانستان به فعالیت می پرداخت و در سال 2005 نشان ملی شوالیه لیاقت را از طرف دولت فرانسه دریافت کرد.

رضا دقتی


آلفرد یعقوب زاده

( 1337 – تاکنون )
آلفرد یعقوب زاده از عکاسان ایرانی-فرانسوی متولد تهران است. او از جمله عکاسانی است که به ثبت تصاویر از وقایع مهم تاریخی معروف است. یعقوب زاده با شروع انقلاب اسلامی ایران تحصیل در رشته طراحی داخلی را رها کرد و پا به عرصه ی عکاسی گذاشت. با شروع جنگ ایران و عراق به جبهه رفت و به مدت 3 سال در گروه جنگ های نامنظم دکتر چمران حضور داشت و برای رسانه های داخلی و خارجی عکاسی کرد.
همچنین پس از جنگ ایران و عراق، به مدت 13 سال در میان مبارزان فلسطینی علیه اسرائیل، به عکاسی پرداخت.

تصویری از وقایع پیرامون جنگ ایران و عراق، آلفرد یعقوب زاده

گردآورنده:آتوسا صفوی زاده
عکاسی | عکاسان مشهور | بهترین عکاسان | معرفی عکاسان | عکاسان ایرانی | آثارعکاسان ایرانی | عکاس ایرانی | دوربین عکاسی | معروف ترین عکاس های ایران | عکس های کمتر دیده شده | عکاسان معروف