بینال های هنری

دوسالانه

بینال های هنری
چکیده با پا به عرصه گذاشتن هنر به دنیای مدرن شاهد اتفاقات و تغییرات مهمی هستیم که در روند رشد و گسترش هنر در سطح جهانی و بین المللی تاثیرات بسیاری داشته و برگزاری رویدادها، فراخوان ها، فستیوال ها و غیره از جمله اتفاقات مهم و تاثیرگذار در هنر است که در شناسایی و نمایش آثار هنرمندان پیشکسوت و نوظهور از نقش پررنگی برخوردار است. در این مطلب بطور اختصار به معرفی یکی از مهمترین رویدادهای هنری یعنی " بینال " یا " دوسالانه " می پردازیم.

بینال چیست

" بینال " یا " دوسالانه " از نمونه رویدادهای هنری است که هر دوسال یکبار نه صرفاً از سوی یک کشور، بلکه از سوی بنیادی معتبر برگزار میشود. بینال های هنری از مهمترین بسترهایی است که به نمایش آثار هنرمندان شناس و پیشکسوت و همچنین کشف و معرفی هنرمندان جوان و نوظهور می پردازد که در نهایت سهم مهمی در خرید و فروش آثار هنری معاصر نیز دارد. از آنجایی که بینال های هنری در سطح جهانی برگزار می شوند، آثار هنری از کشورهای متعددی در آنها به چشم می خورد که این عامل باعث ترویج و آشنایی با فرهنگ ها و ملیت های گوناگون شده است.

بینال یا دوسالانه های هنری می تواند مختص به یک رشته یا چند رشته ی متفاوت به فعالیت بپردازد و هنرمندان باتوجه به حوزه ی فعالیت بینال و برخورداری از شرایط آنها که معمولا در قالب فراخوان های رسمی اعلام می شود، می توانند در این بینال ها شرکت کنند که در آخر به نفرات برگزیده و منتخب که توسط هیئت داوران صلاحیت آنها بررسی می شود، جوایز نقدی یا غیرنقدی تعلق می گیرد.

در ادامه مطلب به معرفی برخی از بینال های هنری می پردازیم:


دوسالانه ونیز venice biennale

دوسالانه هنر ونیز ایتالیا اولین و قدیمی ترین بینال هنری است که از سال 1895 با هدف حمایت از هنرهای معاصر و آوانگارد شروع به فعالیت کرده و یکی از مهمترین بینال های هنری در سطح بین المللی شناخته می شود که در بین علاقمندان و جوامع هنری به آن لقب المپیک هنر داده اند.
با موفقعیت چشمگیر این بینال و افزایش علاقمندان آن، در اواخر قرن 20 تعداد بسیاری از کشورها به برپایی غرفه های ملی خود در این بینال اقدام کردند که بلژیک اولین کشور بود. بینال ونیز تا به امروز غرفه هایی از ملیت ها و کشورهای متعددی در خود جای داده که کشور ما ایران هم در آن سهمی دارد.
بینال ونیز علاوه بر آثار هنرهای تجسمی در رشته های سینما، تئاتر، موسیقی، رقص و معماری نیز فعالیت دارد.

آثاری از هنرمندان ایرانی در پنچاه وهشتمین دوره بینال ونیز، 2019


دوسالانه سائوپائولو sao Paulo biennal

دوسالانه سائوپائولو پس از دوسالانه ونیز، قدیمی ترین بینال در سطح جهانی است که در سال 1951 تاسیس شد. همچنین بینال سائوپائولو از مهم ترین رویدادهای هنری در برزیل و آمریکای جنوبی محسوب میشود که تا مدتها نوع روند بینال ونیز را الگو کار خود قرار داده بود.
بینال سائوپائولو به نمایش و فروش آثار هنرهای تجسمی، تئاتر، فیلم، موسیقی و معماری می پردازد.


دوسالانه سیدنی biennal of Sydney

بینال سیدنی از قدیمی ترین، بزرگترین و پرمخاطب ترین بینال های هنری جهان است که در سال 1973 در استرالیا افتتاح شد. همچنین بینال سیدنی اولین بینال هنری است که در منطقه اقیانوسیه شروع به فعالیت کرد.

تصویری از بیست و دومین دوره بینال سیدنی، 2020دوسالانه ویتنی whitney biennial

دوسالانه ویتنی در سال 1973 در نیویورک آمریکا اولین بینال خود را برگزار کرد. تمرکز دوسالانه ویتنی بیشتر بر کشف استعدادهای جوان و کمتر شناخته شده در عرصه هنر است و به نمایش و فروش آثار هنرمندان نوظهور می پردازد.
دوسالانه ویتنی از معتبرترین رویدادهای هنری است که حتی در روند هنر معاصر تاثیرگذار بوده و در برجسته کردن هنرمندانی چون جکسون پولاک و جورجیا اوکیف نقش داشته.

تصویری از بیست و سومین دوره بینال ویتنی، 2019


دوسالانه استانبول Istanbul biennal

دوسالانه استانبول ترکیه از معتبرترین رویدادهای هنری در خاورمیانه و سطح بین المللی است که در سال 1987 با هدف برقراری ارتباط در بین هنرمندان از فرهنگ وملیت های گوناگون با مخاطبان به واسطه ی آثار هنرهای تجسمی، تاسیس شد.
بینال استانبول مانند بسیاری دیگر از بینال ها هر دوره با شعار و موضوعی خاص برگزار میشود و از دیگر ویژگی های این بینال میتوان به برگزاری برنامه های آموزشی، کنفرانس و ورک شاپ برای علاقمندان اشاره کرد.

تصویری از چهادهمین دوره بینال استانبول، 2015


دوسالانه لیون lyon biennal

دوسالانه لیون فرانسه طرح و ایده ایی از موزه هنرهای معاصر لیون بود که در سال 1991 و با هدف تجدید حیات روند هنری و پایداری آن به صورت یک پروژه ی بلند مدت شروع به فعالیت کرد. دوسالانه لیون از معروف ترین رویدادهای هنری مخصوصا در اروپا محسوب می شود که برای هردوره موضوع خاصی را تعیین می کند.

 تصویری از پانزدهمین دوره بینال لیون، 2019


دوسالانه داک آرت dak art

دوسالانه داک آرت از سال 1990 با تمرکز بر ادبیات و هنرهای تجسمی آغاز به فعالیت کرد اما از سال 1996 تا به امروز با تمرکز بر معرفی و نمایش هنر معاصر آفریقا به کار خود ادامه داده است. این دوسالانه قصد دارد که با ایجاد بستری بدون تعصب نسبت به اعتقادات و فرهنگ بومی آفریقا به معرفی هنر معاصر آفریقا در سطح بین المللی و همکاری با دیگر هنرمندان از دیگر قاره ها بپردازد.

تصویری از بینال داک آرت، 2018


دوسالانه هنرهای معاصر برلین berlin biennal for contemporary art

دوسالانه برلین آلمان در سال 1996 و با الهام و الگوگیری از بینال ونیز و با هدف نمایش آثار هنرهای معاصر و تمرکز بیشتر بر هنرمندان نوظهور و با استعداد تاسیس شد. بینال برلین تاکنون 11 دوره را برگزار کرده و به نمایش آثار نقاشی، عکاسی، چیدمان، ویدیو آرت و غیره پرداخته است.

تصویری از یازدهمین دوره بینال برلین، 2020


دوسالانه مانیفستا manifesta

دوسالانه مانیفستا نیز از دیگر رویدادهای مهم در سطح جهان خصوصا در اروپا محسوب می شود که از سال 1996 شروع به فعالیت کرده. هدف مانیفستا تبادل نظر و دیدگاه های گوناگون در برابر اتفاقات فرهنگی و اجتماعی اروپاست و به همین خاطر مکان هردوره در شهرهای مختلف برگزار می شود.

تصویری از سیزدهمبن دوره بینال مانیفستا، 2020


دوسالانه در ایران

به همت مارکو گریگوریان نقاش ایرانی که از بینال ونیز دیدن کرده بود، در سال 1337 اولین بینال تهران شکل گرفت. اولین بینال تهران در کاخ ابیض در مجموعه کاخ گلستان و مختص به آثار نقاشی و مجسمه برگزار شد.
بینال تهران تا سال 1345 ادامه داشت و علاوه بر معرفی هنرمندان نوظهور پلی بود برای شرکت در بینال های خارجی مخصوصا بینال ونیز تا هنرمندان ایرانی بتوانند در سطح جهانی و بین المللی به فعالیت بپردازند.
بینال تهران تا مدتی پس از انقلاب اسلامی فعالیتی نداشت تا سال 1370 که اولین بینال یا دوسالانه نقاشی در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد. تا به امروز نه تنها دوسالانه نقاشی تداوم داشته بلکه دوسالانه های دیگری در رشته های مجسمه سازی، سفال و سرامیک و غیره تشکیل شده و به فعالیت پرداختند.

تصویری از هشتمین دوره بینال مجسمه سازی تهران، 1399گردآورنده:آتوسا صفوی زاده
بینال | بینال هنری | بینال نقاشی | دوسالانه نقاشی | بینال ونیز | دوسالانه هنری | معروف ترین بینال های جهان | اسامی بینال ها | بینال های معروف | دوسالانه چیست