استیو مک کری

استیو مک کری

زادروز 23 آوریل سال 1950
ملیت آمریکا
فعالیت عکاس خبری
دانشگاه پنسیلوانیا رشته ی سینما

زندگی‌نامه

استیو مک‌کری عکاس اهل ایالات متحده آمریکا است. وی در سال ۱۹۵۰ در فیلادلفیا متولد شد او تحصیلات خود را در زمینه تاریخ و سینما در دانشگاه پنسیلوانیا به اتمام رساند و بعد از اتمام تحصیلات عکاسی را به صورت سفارشی آغاز کرد.

در ابتدا در یک روزنامه محلی کوچک کار میکرد و از گرده همایی ها و مسابقات ورزشی که در مدارس برگزار میشد به صورت سیاه و سفید عکس می‌گرفت. ولی آثارش جذابیت لازم برای استخدام شدن در یک روزنامه بزرگ و متعبر را نداشت. از این رو کار خود را نیمه تمام رها کرد و این نقطه شروع سفرهای او بود. او عاشق سفر کردن است بطوری که میگوید اگر عکاس نمیشدم حتما جهانگرد بودم.
طی سفرهایش به شبه قارهٔ هند در اواخر دههٔ ۷۰ متوجه علاقه شدید خود به عکاسی شد. خود او می‌گوید: «به این نتیجه رسیدم چیزی که من را مجذوب می‌کرد سفر کردن بود، در نتیجه کارم را رها کردم. اما تا آن زمان تجربهٔ عکاسی رنگی را نداشتم و می‌دانستم که مجلات سراسر جهان خواهان عکس‌های رنگی هستند.» بنابراین او ۲۰۰ حلقه فیلم کداکروم با خود به هند برد.

مشهورترین عکس مک کری

مک کری عکاسی خبری را به صورت حرفه‌ای از جنگ شوروی در افغانستان آغاز کرد.
وی با چاپ عکس یک دختر افغان در مجله انجمن جغرافیای ملی به شهرت جهانی رسید؛ تصویری که عنوان «فراموش‌نشدنی‌ترین عکس» را به خود اختصاص داد و چهرهٔ دختر را تبدیل به مشهورترین عکس روی جلد در تمام انتشارات ماه جون ۱۹۸۵ کرد. این عکس همچنین در بروشورها، پوسترها و تقویم‌های کمک‌های بین‌المللی مورد استفاده‌های مکرر قرار گرفت. هویت «دختر افغان» برای ۱۵ سال پنهان بود تا اینکه مک‌کری نام او یعنی «شربت گول» را به همه معرفی کرد. این عکس تبدیل به جنجالی‌ترین تصویر شد و در اندازه‌های بزرگ و تعداد انبوه به چاپ رسید و نیز توانست مدال طلای مسابقه رابرت کاپا را به خاطر بهترین گزارش تصویری از آن خود کند.


او کار کردن روی تضادها و کشمکش‌های بین‌المللی را ادامه داد، از جمله جنگ‌های ایران و عراق، بیروت، کامبوج، فیلیپین، جنگ خلیج و جنگ افغانستان. عکس‌های مک‌کری به صورت جهانی در مجلات زیادی به چاپ رسیده و همین‌طور به صورت دائمی با مجله انجمن جغرافیای ملی همکاری می‌کند.
مک‌کری از سال ۱۹۸۶ به عضویت آژانس عکس مگنوم درآمده است.
وی ازعکاسان مطرح نشنال جئوگرافی است و در حال حاضر نیز مشغول عکاسی از نقاط مختلف دنیا است.


توصیه به عکاسان جوان

او به عکاسان جوان نصیحت می‌کند: «اگر می‌خواهید عکاس موفقی شوید باید عکس‌های زیادی بگیرید. گاهی به عکس‌های عکاسانی نگاه می‌کنید که کارهایشان مورد تحسین است زیرا آنها موضوع یا مکان خاصی را پیدا می‌کنند و در آن عمیق می‌شوند که این زمان زیادی خواهد برد و این موفقیت برای هر کس میسر و ساده نیست.» در حادثه ۱۱ سپتامبر مک‌کری در استودیو اش بود که هواپیماها به برج‌های دوقلو برخورد کردند او به سرعت به سمت شلوغی رفت و عکس‌هایش در کتابی با عنوان «۱۱ سپتامبر در نیویورک» چاپ شد که مجموعه عکس‌های عکاسان مگنوم بود.

نمونه عکس های استیو مک کری

عکاس | عکاسان-مشهور | عکاسی-خبری | عکاسی-اجتماعی | عکاسان | شربت-گول | steve-maccurry | aks | دختر-افغان | عکاسی