پرویز مشکاتیان

پرویز مشکاتیان

پرویز مشکاتیان
زادروز ۲۴ اردیبهشت ۱۳۳۴ نیشابور
وفات ۳۰ شهریور ۱۳۸۸ تهران
ملیت ایرانی
فعالیت آهنگساز، موسیقی‌دان، استاد دانشگاه، پژوهشگر و نوازنده
سبک موسیقی سنتی ایرانی
سازها سنتور، سه‌تار

زندگینامه

زنده یاد استاد پرویز مشکاتیان در سال ۱۳۳۴ در نیشابور به دنیا آمد. مشکاتیان موسیقی را از سن شش سالگی نزد پدر خود، حسن مشکاتیان، که استاد سنتورنوازی و آشنا با ویولن و سه‌تار بود، آموخت و تا پایان دوره ی متوسطه همچنان نزد پدر به تمرین و فراگیری آن مشغول بود. وی در سال ۱۳۵۳ به دانشکده هنرهای زیبا در دانشگاه تهران وارد شد و به آموختن ردیف میرزا عبدالله نزد « نور علی خان برومند » و ردیف موسیقی سنتی نزد « داریوش صفوت » پرداخت و همراه با آموزش ردیف، مبانی موسیقی ایرانی را نیز نزد استادانی چون عبدالله دوامی، محمدتقی مسعودیه، یوسف فروتن، سعید هرمزی و مهدی برکشلی فراگرفت.

در ادامه پرویزمشکاتیان توانست در نوازندگی ساز سنتور به مهارت چشمگیری دست پیدا کند و همچنین کارهای بزرگ فراوانی را در زمینه آهنگسازی و نوازندگی سنتور به ویژه در زمینه ساخت قطعات هم نوازی (ارکسترال)، تصنیف و نیز تکنوازی انجام دهد.

وی در آزمون باربد که به ابتکار استاد نورعلی برومند برگزار می شد شرکت کرد و به همراه پشنگ کامکار مقام اول در رشته سنتور را کسب کرد و نیز به همراه داریوش طلایی مقام ممتاز در ردیف نوازی را به دست آورد.

پرویز مشکاتیان مقام نخست را در فستیوال جهانی موسیقی تحت عنوان روح زمین در کشور انگلستان را بدست آورد.

در سال ۱۳۸۶ در مراسم جشن خانه موسیقی، لوح تقدیر یک عمر فعالیت هنری توسط محمدرضا شجریان به عنوان رئیس شورای عالی خانه موسیقی به پرویز مشکاتیان اعطا شد.

پرویز مشکاتیان ۳۰ شهریور سال ۱۳۸۸ در سن ۵۴ سالگی بر اثر نارسایی قلبی در منزلش در تهران چشم از جهان فروبست و در محوطه بیرونی باغ عطار و در جوار مقبره عطار نیشابوری به خاک سپرده شد.

همکاری با دیگران

همکاری با رادیو زیر نظر هوشنگ ابتهاج (سایه) از دیگر فعالیتهای پرویزمشکاتیان بود که با واقعه ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ از رادیو استعفا داد.
او همکاری خود را با مرکز حفظ و اشاعه موسیقی به عنوان مدرس و نوازنده سنتور و سرپرست گروه زیر نظر دکتر داریوش صفوت ادامه داد و درکنار آن به اجرای کنسرت های متعدد با خوانندگانی چون پریسا و هنگامه اخوان پرداخت و با تعدادی دیگر از هنرمندان گروه عارف را تشکیل داد.
سپس با هنرمندان شهرام ناظری، محمدرضا شجریان، ایرج بسطامی، علی جهاندار،علی رستمیان، حمیدرضا نوربخش، علیرضا افتخاری به عنوان آهنگ‌ساز و یا نوازنده همکاری داشت.

کتاب‌های فراوانی از آثار مشکاتیان، منتشر شده‌ که از میان آنها می توان به اثرهای بیست قطعه برای سنتور، گل آئین، گل آوا، سُل آیین، مجموعه تصانیف، بیداد، لاله بهار اشاره کرد.
مشاهیر موسیقی ایران | نوازنده | موسیقی سنتی ایران | نوازنده سنتور