نقاشی های معروف پیکاسو

پابلو پیکاسو

نقاشی های معروف پیکاسو
زادروز ۲۵ اکتبر ۱۸۸۱ مالاگا، اسپانیا
وفات ۸ آوریل ۱۹۷۳ میلادی موگینس، فرانسه
ملیت اسپانیایی
فعالیت نقاش، شاعر، پیکرتراش، طراح صحنه و...
چکیده پیکاسو از تأثیرگذارترین هنرمندان قرن بیست میلادی بود. پیکاسو به همراه براک که نقاش و پیکرتراش فرانسوی می باشد ، سبک کوبیسم را پدیدآوردند.در این جا به برخی از آثار مشهور او اشاره خواهیم کرد .

زندگینامه

پابلو دیگو خوزه فرانسیسکو دپائولا یوان نپوموسنو ماریا دلاس رمدیوس سیپریانو دلاسانتیزیما ترینیداد مارتیر پاتریک کلیتو رویزی پیکاسو نام اصلی پیکاسو می باشد. پیکاسو در اسپانیا متولد شد و در دوران کودکی اصول اولیه نقاشی را نزد پدرش فرا گرفت. او در آکادمی هنرهای عالی به تحصیل پرداخت و تحصیلات خود را در فرانسه به پایان رساند.
پیکاسو در دوره ای از زندگی هنری اش که به «دوره ی آبی» معروف است، تحت تاثیر خودکشی یکی از دوستانش آثاری خلق کرد که این تابلوها دارای فضایی غم‌آلود هستند و مردم فقیر، کارگران و گدایان را نشان می‌دهند. مشخصه ی تابلوهای خلق شده در این دوره رنگهای تیره، آبی و سبز آن‌ها است. تابلوی گرنیکا نمونه شاخص هنر مثال زدنی پیکاسو در این دوره‌ می باشد.
او دوره‌های هنری مختلف را گذراند که کمترهنرمندی به چنین تجربه ای دست پیدا می‌کند.
پابلو پیکاسو در «دوران رز» از آبی به سمت صورتی و قرمز تمایل پیدا کرد، اثر دوشیزگان آوینیون نمونه‌ای از تغییر سبک او از دوره ی آبی به دوره ی رز می باشد.و پس از آن به سبک کوبیسم روی آورد که در آن اشیا را توسط اشکال ساده هندسی به تصویر کشاند.
پابلو پیکاسو پس از امتحان سبک هایی چون کوبیسم، نئوکلاسیسم و سورئالیسم، به کنکاشی درون زندگی خود و دنیای پیرامونش پرداخت.

از آثار معروف پیکاسو می‌توان به دوشیزگان آوینیون، گرنیکا، دورا مار و گربه، رویا، زن گریان، دختری با لباس خواب، نقاش و مدلش، پسری با پیپ و دن کیشوت اشاره کرد.
تابلو گرنیکا

 این تابلو زیبا با نام گرنیکا که به رنگ سیاه و سفید کشیده شده از معروف ترین نقاشیهای قرن بیستم می باشد که بمباران دهکده گِرنیکا در خلال جنگ داخلی اسپانیا را نشان میدهد، در واقع پیکاسو این اثر را برای مخالفت با بمباران گرنیکا توسط آلمان های نازی در آوریل ۱۹۳۷ کشیده است و ابعادش حدودا ۳/۵ در ۷/۵ متر می باشد، پیکاسو این تابلو را در شرایط بحرانی جنگ به دستور دولت اسپانیا ترسیم کرده است و میتوان گفت از معدود نقاشیهای ضد جنگ است. به عبارتی افسانه‌ای تصویری مبتنی بر واقعیت است.


از شخصیت هایی که در این تابلو طراحی شده می توان به گاو نر اشاره کرد که نماد حاکم گرنیکاست و چون به دستور خودش شهر توسط آلمان ها بمباران شده چهره گاونر را بی تفاوت میبینیم. در قسمت دیگر اسب را میبینیم که نماد آزادی، شرافت و نجیب بودن است. اگر دقت کنیم تمامی نیم رخ ها به سمت راست هستند به جز فرشته ای که صورتش به سمت چپ است و منظور حرکت به سمت چپ است و در سمت چپ تابلو زنی که گریه میکند و کودکش را در آغوشش گرفته است. وجود این شخصیت ها در کنار پاره‌های نور و تاریکی، و خط‌های تیز و منحنی، نشانه‌های بیم و درد و مرگ در همه جا پراکنده‌اند وخشونت و مرگ و بی رحمی را به مخاطب منتقل میکند.

 محل نگهداری این تابلوی رنگ روغن در حال حاضر در موزه ی رینا سوفیای مادرید است و در معرض دید عموم قرار دارد.
«گرنیکا» اثر «پیکاسو»تابلو زن گریان

پیکاسو به گونه ای هنرمندانه به فاجعه ی انسانی سوزناک بمباران شهر گرنیکا که توسط نیروی هوایی آلمان بود پاسخ داد و نقاشی دیواری بزرگ گرنیکا را کشید. پس از اتمام گرنیکا، پیکاسو کشیدن یکی از شخصیت ها ی تابلوی گرنیا را آغاز کرد، شخصیت همان زن گریانی که کودک مرده اش را در آغوش گرفته بود.

ما دراین تصویر زنی را میبینیم با دستمالی در دست که اشک تمام صورتش را پوشانده است.
جالب است بدانید که پیکاسو در این نقاشی از تصویر «دورا مار» معشوقه خود الهام گرفته.

پیکاسو نقاشی زن گریان را در سال ۱۹۳۷ میلادی در ابعاد ۴۰ در ۶۰ سانتی متر کشیده است و محل نگهداری این تابلوی رنگ روغن در موسسه معتبر تیت لندن می باشد.
«زن گریان» اثر «پیکاسو»
«دورا مار و گربه» اثر «پیکاسو»
«دوشیزگان آوینیون» اثر «پیکاسو» «نقاش و مدلش» اثر «پیکاسو»
«دختری با لباس خواب» اثر «پیکاسو»نقاشان بزرگ | نقاشیهای معروف | کوبیسم | پیکاسو | آثار معروف پیکاسو | بیوگرافی پیکاسو | زندگینامه پیکاسو | نقاشیهای پیکاسو | پابلو پیکاسو | نقاش | گرنیکا | تابلو معروف پیکاسو