جلیل شهناز

جلیل شهناز

جلیل شهناز
زادروز ۱ خرداد ۱۳۰۰ اصفهان
وفات ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ تهران
ملیت ایرانی
فعالیت نوازنده
سبک موسیقی سنتی ایرانی
سازها تار
گروه ها یاران ثلاث، گروه اساتید موسیقی ایران

زندگینامه

جلیل شهناز یکم خرداد سال ۱۳۰۰ در اصفهان متولد شد. او در خانواده ای چشم گشود که اعضایش در نواختن سازهای مختلف از جمله تار، سه‌تار، سنتور و کمانچه به مقام استادی رسیدند. پدر او شعبان‌خان، از علاقمندان موسیقی اصیل ایرانی بود و به جز تار، سه‌تار و سنتور را نیز می‌نواخت. عمویش از نوازندگان کمانچه بود.
جلیل شهناز از کودکی نواختن تار را نزد عبدالحسین شهنازی و برادر بزرگش حسین شهناز آغاز کردو با استعداد و تلاش فراوانش توانست در سنین جوانی از نوازندگان خوب اصفهان شود.
او از سال ۱۳۲۸ نوازندگی در رادیو اصفهان را آغاز کرد و حدود ۸ سال بعد به دعوت سازمان رادیو به تهران آمد و به عنوان همنواز و تکنواز فعالیت خود را ادامه داد.
جلیل شهناز به شیرین نوازی و بداهه نوازی بی نظیر تار شهرت داشت، قدرت او در جواب دادن و دونوازی خارق‌العاده‌است و سازش بی بدیل، یک ساز آوازی است از جمله ویژگی‌های نوازندگی جلیل شهناز استفاده از تمام امکانات ساز، نواختن بسیاری از گوشه‌های مهجور، رعایت جمله‌بندی در نوازندگی است.
شهناز علاوه بر تار نوازی، با نواختن سنتور، ویولون و تمبک و آواز -سه تار نیز آشناست.
او در سال ۱۳۸۳ به عنوان چهره ماندگار هنر و موسیقی برگزیده شد و در همان سال مدرک درجه یک هنری برای تجلیل از یک عمر فعالیت هنری را ازآن خود کرد.
جلیل شهناز ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ پس از یک دوره بیماری در بیمارستان آراد در تهران چشم از جهان فروبست


همکاری با دیگران

جلیل شهناز به همراه حسن کسایی نوازنده نی و تاج اصفهانی «گروه یاران ثلات» و همراه با فرامرز پایور نوازنده سنتور، علی اصغر بهاری نوازنده کمانچه، محمد اسماعیلی نوازنده تنبک و سید محمد موسوی نوازنده نی «گروه اساتید موسیقی ایران» را تشکیل داد و با این گروه، کنسرت های فراوانی داخل و خارج از ایران اجرا نمود. و یکی از نتایج این همکاری آلبوم کنسرت اساتید موسیقی ایران با آواز شهرام ناظری می باشد.

جلیل شهناز در مدت فعالیت هنری خود با هنرمندانی از جمله فرامرز پایور، پرویز یاحقی، همایون خرم، علی تجویدی، حبیب‌الله بدیعی، جهانگیر ملک، منصور صارمی، اسدالله ملک، حسن کسائی، سید محمد موسوی، حسین تهرانی، رضا ورزنده، امیر ناصر افتتاح، تاج اصفهانی، ادیب خوانساری، محمودی خوانساری، عبدالوهاب شهیدی، اکبر گلپایگانی، محمد رضا شجریان،شهرام ناظری، حسین خواجه امیری، حسن زیرک، علی‌اصغر شاه‌زیدی، طباطبائی و محمد اصفهانی همکاری داشته‌است.

جلیل شهناز

تار | نوازنده | مشاهیر موسیقی ایران | موسیقی ایرانی